SVETOVNI DAN posvečenega življenja
DAN BOGU posvečenega življenja

 

       

 

 

SVETO PISMO O POSVEČENOSTI

Kar je bilo zame dobiček,
to sem zaradi Kristusa začel imeti za izgubo.
Še več, za izgubo imam vse
zaradi vzvišenosti spoznanja Kristusa Jezusa,
mojega Gospoda.

Zaradi njega sem zavrgel vse in imam vse za smeti,
da bi si prislužil Kristusa in se znašel v njem,
in to ne s svojo pravičnostjo, ki izvira iz postave,
ampak s pravičnostjo, ki je po veri v Kristusa,
se pravi s pravičnostjo, ki je iz Boga
in sloni na veri,

da bi spoznal njega in moč njegovega vstajenja
ter delež pri njegovem trpljenju,
pri tem pa postajam podoben njegovi smrti,
da kako pridem do vstajenja od mrtvih.

Hitim proti cilju
Ne, kakor da bi to že dosegel
ali prišel do popolnosti,
vendar pa se trudim, da bi to osvojil,
ker je tudi mene osvojil Kristus Jezus.
Ne mislim, bratje, da sem to dosegel.
Eno pa: pozabljam, kar je za menoj,
in se iztegujem proti temu, kar je pred menoj,
ter tečem proti cilju po nagrado,
h kateri nas od zgoraj kliče Bog v Kristusu Jezusu.

Flp 3, 7-14

 

Sveti papež Janez Pavel II. je leta 1997 današnji praznik Jezusovega darovanja v templju - Svečnico izbral kot dan, ko Cerkev posebej moli za Bogu posvečene osebe in za duhovne poklice. S tem je želel poudariti, da ima Cerkve dva enako pomembna dela, in sicer hierarhični in karizmatični del.

Slednjemu pripadajo tudi vse redovne skupnosti. Bogu posvečene na današnji dan še posebej prosijo za milost, da bi prejeto redovno karizmo vedno bolj pristno in globoko živele in bi bila tudi v našem času vir rodovitnega apostolskega delovanja.

 

ZAOBLJUBE
Popolnoma posvečeni Bogu

V svobodi in ljubezni odgovorimo na Božji klic, ter se popolnoma posvetimo Njemu in njegovemu načrtu odrešenja.

Z zaobljubo čistosti, uboštva in pokorščine želimo živeti obliko življenja, kakršno je živel Jezus in njegova deviška mati Marija.

Vse oblike redovništva imajo skupno – hojo za Kristusom, ki se največkrat kaže v življenju po zaobljubah. Ko dokument Posvečeno življenje govori o zaobljubah, govori o izzivih. Pravi, da so to večni izzivi, ki jih sodobna družba vsaj v nekaterih delih sveta izraža v novih in morda bolj korenitih oblikah. Zadevajo neposredno evangeljske svete čistosti, uboštva in pokorščine. Odločitev za te svete nikakor ne predpostavlja osiromašenja pristno človeških vrednot, pač pa se kaže kot njihovo preoblikovanje. Evangeljskih svetov ne smemo jemati kot zanikanje vrednot, ki jih vsebuje spolnost, upravičena želja po razpolaganju z gmotnimi dobrinami in samostojno odločanje o sebi. Ti nagibi so, kolikor so utemeljeni v naravi, sami v sebi dobri. Ustvarjeni človek pa, ki je oslabljen zaradi izvirnega greha, je v nevarnosti, da jih udejanji na prestopniški način. Zaobljuba čistosti, uboštva in pokorščine postaja opomin, naj ne podcenjujemo ran, ki jih je povzročil izvirni greh. Tako tisti, ki sledijo evangeljskim svetom, iščejo lastno svetost, obenem pa predlagajo tako rekoč »duhovno terapijo« za človeštvo, ker zavračajo malikovanje ustvarjenega in delajo živega Boga na nek način vidnega.

ZAOBLJUBA ČISTOSTI
Prvi izziv izhaja iz hedonistične kulture, ki spolnost odvezuje od vsake moralne norme in jo često omeji na igro in potrošnjo, ob tem pa v zavezništvu s sredstvi družbenega obveščanja dopušča malikovanje nagona. Odgovor posvečenega življenja je predvsem v veselem sprejetju popolne čistosti, ki pričuje, kako močna je Božja ljubezen v šibkosti človeškega stanja. Posvečena oseba trdi, da tisto, o čemer mnogi ljudje mislijo, da je nemogoče, postane z milostjo Gospoda Jezusa mogoče, in da pristno osvobaja. V Kristusu je mogoče ljubiti Boga z vsem srcem, s tem da ga postavimo nad vsako drugo ljubezen, in tako je mogoče z Božjo svobodo ljubiti tudi vse, kar je ustvarjeno! To pričevanje je danes bolj kot kdajkoli potrebno, zlasti ker ga naš svet tako težko razume.

ZAOBLJUBA UBOŠTVA
Drugi današnji močan izziv je izziv materializma, ki hlepi po imetju in se ne meni za zahteve in trpljenje najšibkejših. Ni mu mar niti ravnovesje naravnih virov. Odgovor posvečenega življenja je v zaobljubi evangeljskega uboštva, ki se jo živi v različnih oblikah, pogosto pa jo spremlja skrb za rast solidarnosti in dobrodelnosti. Resnično, evangeljsko uboštvo je vrednota sama v sebi, še preden postane služenje ubogim, saj s posnemanjem ubogega Kristusa spominja na prvi blagor. Njegova prva naloga je namreč pričati za Boga kot pravo bogastvo človeškega srca. In prav zato tako močno napada malikovanje mamona, saj je kot preroški klic v družbi, ki marsikje na svetu, kjer vlada blagostanje, tvega, da bo izgubila čut za pravo mero in sam pomen stvari. Od posvečenih oseb se zahteva obnovljeno in silovito evangeljsko pričevanje za odpoved in treznost.

ZAOBLJUBA POKORŠČINE
Tretji izziv izhaja iz tistega pojmovanja svobode, ki odteguje to temeljno človeško predanost njenemu konstitutivnemu odnosu z resnico in moralno normo. V resnici je kultura svobode pristna vrednota, notranje povezana s spoštovanjem človekove osebe. Učinkovit odgovor na takšno stanje je pokorščina, po kateri se razpozna posvečeno življenje. Ta še posebno živo kaže na Kristusovo pokorščino Očetu. Izhajajoč iz Kristusove skrivnosti, pričuje, da ni protislovja med pokorščino in svobodo. Dejansko Sinovo stališče razkriva skrivnost človeške svobode in jo kaže kot pot in rast k resnični svobodi. To pričevanje posvečenih oseb privzema v redovnem življenju poseben pomen tudi zaradi skupnostne razsežnosti, s katero je zaznamovano. Bratsko življenje je prednostni kraj za razbiranje in sprejem Božje volje in skupno hojo v edinosti duha in srca. Pokorščina, ki jo poživlja ljubezen, zedinja člane ustanove v istem pričevanju in istem poslanstvu, čeprav ob različnosti darov in spoštovanju posebnosti posameznikov.

   

 

 
 
   

 

 

POVEZAVE:
cdp.nadskofija-maribor.si
korus.rkc.si
katoliska-cerkev.si